Vai zināji, ka nikotīnam nav ne krāsas, ne smaržas, bet nelielos daudzumos tas ir atrodams arī ikdienā lietojamajos dārzeņos?
Taču, lietojot tabaku vai jebkurus citus nikotīnu saturošus produktus, svarīgākais ir zināt, ka tā ir atkarību izraisoša viela – apmēram 80 % smēķētāju ir atkarīgi no nikotīna. Lai arī nikotīna lietošana nav bez riska, tomēr tas nav galvenais ar smēķēšanu saistīto slimību cēlonis.
Galvenais nikotīna avots ir augi. Nikotīnu satur ne tikai tabaka, bet ļoti nelielos daudzumos arī kartupeļi, tomāti, baklažāni. Savienojoties diviem ķīmiskajiem savienojumiem, pridīnam un pirolidīnam, nikotīns izveidojas auga saknēs, bet vēlāk tiek nodots auga lapām.
Lai arī nav precīzi zināms, kāda loma nikotīnam ir auga dzīves ciklā, tiek uzskatīts, ka tas veic aizsargfunkciju un palīdz augam aizsargāties no kaitēkļiem.
Nikotīnu var iegūt arī sintētiski, bet tas ir ļoti dārgs process. Tāpēc nikotīns, kas tiek izmantots gan nikotīna aizstājterapijā, kas paredzēta smēķēšanas atmešanai, gan elektroniskajās cigaretēs, parasti tiek iegūts no tabakas.
Cigaretei degot, izdalās dūmi, kas satur nikotīnu. Ieelpojot dūmus, caur plaušām nikotīns tiek absorbēts asinīs un nokļūst smadzenēs. Lai arī nikotīns stimulē par emocijām atbildīgās smadzeņu daļas, tas iedarbojas arī uz citām ķermeņa daļām – sirdi un asinsvadiem.
Kā apgalvo eksperti, lai arī nikotīns izraisa atkarību, tas nav galvenais ar smēķēšanu saistīto slimību cēlonis. Tiek uzskatīts, ka daudzas no šīm slimībām rodas tabakas degšanas laikā ieelpotu dūmu dēļ, tie satur daudzas veselībai kaitīgas vielas, tādas kā kancerogēni, darvas, dūmu cietās daļiņas, oglekļa monoksīds.
Tā kā bezdūmu tabakas izstrādājumos degšanas process nenotiek, kaitīgās vielas izdalās līdz 95 % mazāk nekā cigarešu dūmos*. Šī iemesla dēļ zinātniski pamatotas bezdūmu alternatīvas samazina smēķēšanas radīto risku un ļauj uzņemt nikotīnu mazāk kaitīgā veidā.
Grūtnieces un barojošas māmiņas, personas, kas slimo ar sirds slimībām, diabētu, augstu asinsspiedienu, nedrīkst lietot nikotīnu saturošus produktus. Gan tabakas, gan citi nikotīnu saturoši produkti arī nepilngadīgajiem ir stingri aizliegti.
Svarīga informācija: tas nenozīmē par 95% zemāku risku. IQOS lietošana nav bez riska.
*Vidējais kaitīgo ķīmisko vielu samazinājums (izņemot nikotīnu), salīdzinājumā ar izpētes cigaretes dūmiem.